Prirodno ljekovito bilje i trave Dobričica (glechona hederacea l)
- Opis biljke
Malena je trajna zelen, s puzavom četverokutastom stabljikom i dlakavim okomitim cvatućim stabljikama.Iz stabljike tjeraju mnogobrojne vriježe, koje se po zemlji na stranu rašire, na uzlovima zakorijene i puštaju nove stabljike s cvjetovima. Listovi su nasuprotni, srcasto okruglasti ili gotovo bubrežasti i krupno narovašeni. Jasno ljubičasti cvjetovi imaju peterozubu ljevkastu čašku, dvousnat vjenčić i četiri prašnika, a stoje u pazušcima listova i tvore prividan pršljen. Cvjeta od aprila do juna.
Raste uz plotove, po živicama, grmlju i gajevima.
- Lijecenje biljem Dobričica (glechona hederacea l)
Za lijek i lijecenje se upotrebljava lišće kada se dobro razvilo. Skuplja se za cijelo vrijeme vegetacije.- Čaj od lišća dobričice odstranjuje svaku sluz iz našega tijela i rabi se kod bolesti pluća, prsiju, bubrežne sluzavosti, kamenja, pijeska i čireva u bubrezima i želucu, žutice i glavobolje koja dolazi zbog prokuhanog želuca.
Za čaj se uzme 12 grama osušenog lišća, prelije se s 1/4 litre kipuće vode, pridodaju se dvije žlice meda i kuha se 5–10 minuta. Još je bolje ako se kvasi 12 sati i 5 minuta kuha.
Ovog čaja pije se natašte 1 manja šalica, a preko dana svakog sata po žlice.
- Protiv žutice neka se dodaju još 3 grama pelina.
- Kod upaljenog grla za grgljanje uzme se 30 grama dobričice, 1 žlica meda, jedna osmina litre zdravog octa, jedna osmina litre vode i kuha 10–15 minuta.
- Kod zubobolje mućkaju se ovim odvarom usta. I za ištrcavanje ušiju rabi se s vrlo dobrim uspjehom kada se na uho gnoj i sluz odvaja.
- Lišće u samom octu (najbolje jabukovom) kuhano stavlja se kao dobro topli oblozi protiv uloga, križobolje i reume.
- Ušmrkavanjem svježe izgnječenog soka, na jednake dijelove pomiješanog s jabukovim octom, liječi se glavobolja. Ovo ušmrkavanje jača i živce i oči.
Prirodno ljekovito bilje i trave Dobričica (glechona hederacea l) |
Prirodno ljekovito bilje i trave Dobričica (glechona hederacea l) |