Prirodno ljekovito bilje i trave Ariš (larix europaea d. C. Beissen)
- Opis biljke
Stablo je 20–40 metara visoko, s tankim pognutim granama, smeđe crvenom ispucanom korom i šiljastomkrošnjom. Fine i mekane iglice rastu zasebno, na dugim izdancima u kiticama po dvadeset do šezdeset, a u jesen opadaju. Cvjeta u aprilu crvenim macama, čije žilave ljuske odrvene i tvore jajolike, jedva 3 cm dugačke češere. Raste po višim gorama, a i po drugim ga mjestima sade.
- Lijecenje biljem (Arišom)
Za lijek i lijecenje se skupljaju još zelene češeri u proljeće i početkom ljeta, iglice tijekom cijele godine, a smola i kora u jesen.- Kada se kuha 1–1 ½ kg iglica i mladih isjeckanih češera, u 10–12 litara vode 1 ½–2 sata i ovaj odvar pridoda u vodu za banju, ove se banje preporučuju nervno rastrojenima, rekonvalescentima i slabim ljudima.
- Izgnječene mlade iglice rabe se za obloge kod upaljenih rana, prignječenosti i čireva.
- Čaj od 20 g kore, s četvrt litre vina i žlicom meda, kuhan pola sata, (dnevno se popije po 1 šalica natašte) tjera na mokrenje i liječi vodenu bolest u početku, žuticu, reumu u zglobovima, osip i čireve.
- Kada se prokuha četvrt litre vina s tri žlice meda, tome se pridoda 4 grama smole od ariša i ostavi pariti na vrućem mjestu 25 minuta, zatim svako dva sata uzima se po žlica, čisti začepljena jetra, drobi i lagano
odvaja pijesak i kamenje iz žuči, bubrega i mokraćnog mjehura, a kod upale grla rabi za grgljanje.
Prirodno ljekovito bilje i trave Ariš (larix europaea d. C. Beissen) |
Prirodno ljekovito bilje i trave Ariš (larix europaea d. C. Beissen) |