Narodni lijek Pelin, pelim ili akčenac (artemisia absinthium l.)
- Opis biljke
Ima 1 do 1,25 m visoku, okruglu, brazdičavu i granatu stabljiku s perastim lancelastim lišćem.
Stabljika i lišće pokriveni su sivo-bijelim pustom.
Cvate u grozdu sitnim sunovratim glavicama. Cvijet se sastoji od čaške s uskim liskama, blijedožutog,
ljevkastog na okrajcima na petero rascijepanog vjenčića, 5 prašnika i nadraslim pestićem.
Cvjeta od srpnja do kolovoza.
Raste divlje na sunčanom neobraslom tlu, a sadi se zbog velike ljekovitosti po vrtovima.
- Lijecenje biljem Pelin, pelim ili akčenac (artemisia absinthium l.)
Za lijek se skuplja lišće u jesen.
- Pelin je vrlo gorkog okusa, ali izvanredno sredstvo za čišćenje krvi i jačanje želuca.
- Rabi se kao lijek protiv loše probave, napuhavanja, otužnosti, nejelosti, podrigivanja, žgaravice, glista, bolesti jetre, slezene, bubrega, žutice, groznice, grušanja krvi, mokraćnog mjehura, vodene bolesti, škrofula i osipa.
- Protiv ove bolesti pije se dnevno bez prekida tri mjeseca ujutro natašte, pola sata pred ručak i pola sata prije večere po jedna mala šalica čaja od tri grama pelina (kipućom vodom preliti, jednom provreti i 10 minuta pariti).
- Bolesnima na jetra i slabokrvnima preporučuje se da uzimaju dnevno po tri puta na vrhu noža u prah satrvenog lišća i cvijeta, s malo vode, vina, mlijeka ili u juhi.
- U prah istrven pelin na jednake dijelove pomiješan s u prah satrvenim lišćem od matičnjaka, kada se uzme dnevno 3–4 puta na vrhu noža, podražuje živce.
- Preporučuje se rekonvalescentima i lijek je protiv tromosti, čamotinje i slabog pamćenja. Protiv nejelosti iskriža se mladog lišća, pomiješa s medom i uzima dnevno natašte po žlica.
- Tko ima zatvor neka 3–4 dana kuha 8 grama pelina sa šalicom kozjeg mlijeka i popije mlako natašte.
- Protiv zaduhe kuha se pelin u bijelom vinu i pije natašte.
- Kome je tvrda slezena ili otečena jetra neka na bolna mjesta privija s malo zdravog octa pokvašenu, istucanu svježu biljku od pelina (dobro toplo previti).
- Tko ima probadanja neka dobro ugrije jedan crijep, zatim na njega stavi čašu-dvije pelina i prelije bijelim vinom ili jabukovim octom, a kada se toliko rashladi koliko toplo bolesnik može podnijeti, stavlja mu se gdje udaraju probadanja.
- Protiv dalka kuha se pelin u maslinovom ulju dok ulje ne pocrni i stavljaju se tim mlakim uljem nakvašene lanene krpe na dalak i toplo privije.
- Bijeli korijen od pelina (ima i crvenog) iskriža se na sitne komadiće, stavi u staklenku, prelije zdravim
octom i ostavi 8–10 dana.
- Za proljetno i jesensko čišćenje krvi neka se uzme dnevno 4–6 tjedana po 3–4 male žlice i popije s vinom, mlijekom ili vodom, na jednake dijelove u prah satrveni cvijet i lišće od pelina, sjemena od ljupčaca, komaraca, despika, tarčina (cimeta).
- Tko ima krasta i pjega po licu, neka izgnječi svježeg pelina, prelije vodom, poklopi i ostavi da odstoji jedan dan.
- Zatim se tom vodom 3–4 puta dnevno umiva, brzo će mu proći.
- U koga su oči pomućene neka uzme ove vode četvrt litre, proključa s jednom žlicom meda i preko noći stavi oblog na oči.